Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

A B C rzutu muchowego

autor: Michał Mazurek

 

Rzucanie wędką muchową polega na odpowiednim „zgięciu” jej pod ciężarem sznura muchowego, a następnie „rozgięciu” we wskazanym przez nas kierunku tak, aby sznur właśnie w nim poleciał. Wykorzystywane tu zjawisko sprężystości będziemy nazywali ładowaniem i rozładowywaniem wędki muchowej.

 

Powyższa teza zdaje się wyczerpywać temat rzutu muchowego. W praktyce okazuje się, że nie jest to takie łatwe i wymaga sporej wprawy. Nauka podstaw nie jest wielce wymagająca, jednak sprawne posługiwanie się wędką muchową musi być poprzedzone odpowiednią ilością ćwiczeń. Wprawdzie można wziąć wędkę w dłoń i zacząć łowić ryby, jednak z doświadczenia wiem, że im lepiej rzucam, tym więcej ryb jestem w stanie przechytrzyć i tym większa jest moja satysfakcja z wędkowania.

 

Artykuł ten nie będzie opowiadał o kompletowaniu sprzętu, zakładamy, że został on już odpowiednio dobrany, wędka złożona i sznur przeciągnięty przez przelotki. Na potrzeby nauki i ćwiczeń ilość sznura wysnutego poza szczytową przelotkę powinna wynosić około trzech długości wędziska, czyli w granicach 9 metrów.

 

Chwyt

 

Pierwszą z podstaw jaką musisz opanować jest prawidłowy chwyt wędki. Najbardziej powszechny jest chwyt, który nazwiemy „uścisk dłoni”. Rękojeść wędki chwyć tak, jak ująłbyś dłoń osoby, którą witasz. Pamiętaj, aby kciuk umieścić na szczycie rękojeści i skierować go wzdłuż osi wędziska. Rękojeść trzymaj pewnie, jednak nie ściskaj jej bardziej,
niż jest to konieczne do utrzymania wędki, ponieważ szybko zmęczysz mięśnie dłoni, co sprawi Ci ból i pozbawi komfortu rzucania.

 

Rzut „nad głową” [Overhead cast]

 

Rzut, w którym sznur muchowy przemieszcza się w przód i w tył przelatując nad naszą głową nosi nazwę Overhead cast i to z nim najczęściej jest utożsamiane wędkarstwo muchowe. Aby zacząć ten rzut, wysnuty poza wędzisko sznur rozciągnij prosto na podłożu i wędkę trzymaj opuszczoną w dół tak, aby pomiędzy szczytówką, a podłożem była minimalna ilość luźnego sznura. Linkę wysnutą z kołowrotka przyciśnij palcem wskazującym do rękojeści wędki, aby w czasie ćwiczeń nie wysnuwała się z kołowrotka dodatkowa ilość. Sugeruję też, byś rękę, która nie trzyma wędki schował do kieszeni, ponieważ początkującym
z reguły przeszkadza ona w nauce.

 

[Back cast]

 

Załóżmy, że jesteś praworęczny, stań więc wygodnie z prawą nogą delikatnie wysuniętą do przodu, tak abyś nie tracił równowagi. Ręka trzymająca wędkę skierowaną w dół, leży względem ciała tak, że łokieć masz na wysokości biodra, a przedramię tworzy z ramieniem kąt prosty i jest wysunięte przed Tobą. Teraz zacznij unosić dłoń, zaczynając wolno i zwiększając prędkość z jednostajnym przyspieszeniem, a gdy dłoń będziesz miał mniej więcej na wysokości oczu, zatrzymaj ją jednocześnie delikatnie zaciskając na rękojeści. Podczas tego ruchu zauważysz,że wędka delikatnie ugięła się magazynując energię (naładowała się)i w czasie zatrzymania wyprostowała się i przekazała ją sznurowi (rozładowała się), który wystrzelony został jak z łuku i teraz rozwija się w powietrzu za Tobą.

 

[Pauza]

 

            Po zatrzymaniu dłoni i wystrzeleniu sznura musisz odczekać na tyle długo, by sznur wyprostował się w powietrzu za Tobą, ale i na tyle krótko, by nie zdążył spaść na ziemię. Jest to kluczowy element rzutu i wyczucie tego czasu (Timing) pomoże Ci uniknąć kłopotów podczas rzucania. Jeśli wymach w przód zaczniesz zbyt wcześnie, koniec przyponu uzyska prędkość ponaddźwiękową i usłyszysz strzał jakbyś machał batem - wówczas najpewniej odstrzelisz i stracisz muchę. Jeśli wymach w przód rozpoczniesz zbyt późno, sznur i przypon z muchą opadną na powierzchnię za Tobą uniemożliwiając kontynuowanie rzutu.

 

[Forward cast]

 

Wykonałeś rzut w tył, odczekałeś, aż sznur wyprostuje się w powietrzu
za Tobą i możesz teraz wykonać rzut do przodu, aby dostarczyć muchę do celu. Ruch do przodu prowadzisz łokciem opuszczanym w dół, przy jednoczesnym kierowaniu dłoni przed siebie. Wyobraź sobie, gdzie mniej więcej chciałbyś położyć muchę i tam staraj się kierować wędkę, cały czas pokazując sobie cel kciukiem. Podobnie jak podczas rzutu w tył, rozpoczynasz ruch powoli, zwiększając jego prędkość z jednostajnym przyspieszeniem, aby zatrzymać wędkę w chwili uzyskania maksymalnego przyspieszenia. Jest to bardzo istotne – ruch ręki, a co za tym idzie wędki, musi być jednostajnie przyspieszony, aby równomiernie naładować wędkę. Po osiągnięciu maksymalnego przyspieszenia i wycelowaniu kciukiem w miejsce położenia muchy, zatrzymujesz dłoń z delikatnym zaciśnięciem jej na rękojeści. To delikatne zaciśnięcie (a następnie rozluźnienie chwytu) pomaga zatrzymać wędkę w sposób nagły tak, aby maksymalna ilość energii została przekazana sznurowi. Teraz sznur rozwija się w powietrzu przed Tobą i tak oto wykonałeś pełny Overhead cast. Po zatrzymaniu wędki i wystrzeleniu sznura, powinieneś jeszcze opuszczać dłoń, podążając wędką w kierunku oddanego rzutu, aby dokonać delikatnej prezentacji muchy.

 

Podsumowanie

 

Jest wiele elementów, które składają się na dobrą technikę rzutu muchowego, jednak to co przeczytałeś do tej pory, to podstawy, które pozwolą Ci zacząć przygodę z flycastingiem. Pamiętaj jednak,że najważniejsze rzeczy na początku to:

A. Jednostajnie przyspieszony ruch ręki/wędki podczas rzutu – zacznij wolno, skończ szybko.
B. Efektywne przekazanie energii z wędki na sznur – nagłe zatrzymanie dłoni/wędki.
C. Odpowiednio długa pauza pomiędzy rzutem w tył i w przód.